Përgjegjshmëria… ose “qershia e munguar mbi tortë”

kuturuPo-e-Zi0 Comments

Reflektimet rreth këtij konteksti, pasi ngjarja ka ndodhur, janë gjithashtu reflektime të klasit të parë, në kuptimin që ia vlen të reflektojmë dhe të dëgjohen të gjithë zërat… të dëgjohen të gjithë zërat dhe pastaj, pasi janë dëgjuar të gjithë, mund të shikojmë një pamje të madhe që ia vlen.
Unë po theksoj pamjen time “të madhe” me aq sa kam dëgjuar deri tani.

Parkim deputetësh

kuturuViz-Kuturu0 Comments

Përpara disa ditësh, deputetët e kuvendit të Shqipërisë po diskutonin për masa drastike në ndryshimet e reja të Kodit Rrugor. Ndërsa po bëheshin diskutime të ethshme për ndryshimet e mundshme, deputetët kanë parkuar jashtë parlamentit në rrugën Xhorxh Bush – siç duket nga pamjet e videos, në mënyrë krejtësisht të gabuar. Si do të dukej zbatimi i ligjit në këtë … Read More

Diplomacia dhe Ministri yne i jashtëm

kuturuPolitikë, Viz-Kuturu0 Comments

Videoja paraqet një kontrast të dukshëm mes gjuhës jo zyrtare të përdorur përpara së palët të takohen – në këtë rast nga Ministry ynë i jashtëm dhe paraqitja protokollare e palëve.
Në video dallohet qartë Z. Haxhinasto që i thotë koleges Bregu “Hajde dëgjo p… e këtyre tani”. Nga konteksti fraza i adresohet zyrtarëve të Komisionit Europian.

Miremengjes, Shqiperi…

kuturuPolitikë, Rrëmujë1 Comment

Sot, sa mora kafen e mengjesit ne kafenene time te preferuar, i hodha nje sy ekranit te lajmeve shkurt ne nje nga kanalet TV shqiptare… dy vellezer u vrane sot ne mengjes. per gjakmarrje. por jane vellezerit e shefit te krimeve te renda. ish-shefit te krimeve. ka vjedhje furgonesh ne mirdite. policia ne vendngjarje.

Kush ishin komunistet?

kuturuJeta Shqiptare, Politikë, Rrëmujë0 Comments

Lere pastaj, te marrim vesh se kush ka qene i punesuar me Sigurimi Famekeq te Shtetit, qe s’ka lene gje pa bere…

Te gjithe, si per te mos mjaftuar keto te parat, akuzojne akoma edhe sot njeri tjetrin se jane komuniste te thekur. Ndoshta te gjitheve ju djeg pak “miza nen kesule”…

O Enver, busti yt paska qene i lehte per t’u hedhur (megjithese nuk ishte i lehte per ata njerez qe dolen ne shesh ate dite, 20 vjet perpara) por keto bustet-kufoma te te gjalleve qe po na e hane shpirtin edhe sot e po na rrenojne, nuk qenkan aq te lehta…