Miremengjes, Shqiperi…

kuturuPolitikë, Rrëmujë1 Comment

Sot, sa mora kafen e mengjesit ne kafenene time te preferuar, i hodha nje sy ekranit te lajmeve shkurt ne nje nga kanalet TV shqiptare… dy vellezer u vrane sot ne mengjes. per gjakmarrje. por jane vellezerit e shefit te krimeve te renda. ish-shefit te krimeve. ka vjedhje furgonesh ne mirdite. policia ne vendngjarje.

Kush ishin komunistet?

kuturuJeta Shqiptare, Politikë, Rrëmujë0 Comments

Lere pastaj, te marrim vesh se kush ka qene i punesuar me Sigurimi Famekeq te Shtetit, qe s’ka lene gje pa bere…

Te gjithe, si per te mos mjaftuar keto te parat, akuzojne akoma edhe sot njeri tjetrin se jane komuniste te thekur. Ndoshta te gjitheve ju djeg pak “miza nen kesule”…

O Enver, busti yt paska qene i lehte per t’u hedhur (megjithese nuk ishte i lehte per ata njerez qe dolen ne shesh ate dite, 20 vjet perpara) por keto bustet-kufoma te te gjalleve qe po na e hane shpirtin edhe sot e po na rrenojne, nuk qenkan aq te lehta…

bekimja & hekurani!

kuturuJeta Shqiptare1 Comment

Hekurani nuk mund te vizitohet me. Edhe kompjuteri nuk i hyn ne pune. Cfare mund te beje nje kryeminister per t’ia ulur dhimbjen familjes se Hekuranit?

Keshtu mbaron historia e Hekuranit.

Ketu mbaron edhe historia e Bekimes dhe Hekuranit bashke.

Sikur s’jetoj në vendin tim!

kuturuJeta Shqiptare, Politikë, Rrëmujë0 Comments

Poezitë janë një formë të shprehuri që ndonjëherë duket aq “poetike” sa nuk ka lidhje fare me realitetin. Por, qartazi, janë ca shprehje poetike që shkojnë aq bukur në skajet e artit po aq sa ç’shprehin qartazi edhe realitetin ku jetojmë… Ja një poezi e tillë që ishte botuar sot në gazetën SHQIP me kërkesë të vetë autorit,