Diplomacia dhe Ministri yne i jashtëm

kuturuPolitikë, Viz-Kuturu0 Comments

Videoja paraqet një kontrast të dukshëm mes gjuhës jo zyrtare të përdorur përpara së palët të takohen – në këtë rast nga Ministry ynë i jashtëm dhe paraqitja protokollare e palëve.
Në video dallohet qartë Z. Haxhinasto që i thotë koleges Bregu “Hajde dëgjo p… e këtyre tani”. Nga konteksti fraza i adresohet zyrtarëve të Komisionit Europian.

Po Opinion-Bërësit, kush i voton?

kuturuFushate Elektorale, Politikë0 Comments

Një sqarim përpara se të vazhdoj: unë pëlqej të dalloj vërtetësinë e asaj që dëgjoj. Kohët e fundit sidomos, sa herë që dëgjoj njërën palë të flasë, përpara se të formoj një gjykim, preferoj të dëgjoj edhe palën tjetër. Për shkak të kësaj prirjeje, e vras mendjen edhe për vërtetësinë e opinion-bërësve!
Le ti kthehemi pyetjes: kush e gjykon vërtetësinë e opinion-bërësve?

Flamujt e partive!

kuturuFushate Elektorale, Politikë0 Comments

Ka pasur nje kohe – edhe une e mbaj mend megjithese jam akoma ne te 30-tat – kur flamuri i nje partie ishte i bashkuar me flamurin e vendit edhe shije e shpifur e ketij fenomeni me ngjall ndjenja jo te mira ne lidhje me flamujt e partive te shpalosura neper rruge.
Cfare te themi me teper per ta sqaruar kete kuturellek? Hiqni flamujt!

Miremengjes, Shqiperi…

kuturuPolitikë, Rrëmujë1 Comment

Sot, sa mora kafen e mengjesit ne kafenene time te preferuar, i hodha nje sy ekranit te lajmeve shkurt ne nje nga kanalet TV shqiptare… dy vellezer u vrane sot ne mengjes. per gjakmarrje. por jane vellezerit e shefit te krimeve te renda. ish-shefit te krimeve. ka vjedhje furgonesh ne mirdite. policia ne vendngjarje.

Gërdec, njësoj si tre vjet më parë!

kuturuJeta Shqiptare, Politikë0 Comments

E keqja është akoma mes nesh! Një shoqëri që e pranon vrasjen e njerëzve – edhe të 7-vjeçarëve që atyre që dalin për të luajtur në fshatin e tyre me gurë – nuk e ka fundin të këndshëm…
Në të njëjtën mënyrë, njerëz që e pranojnë tragjedinë si normale, ndoshta kanë nevojë të ndryshojnë këndvështrimin për botën, për veten, e për Zotin gjithashtu…